Ročník 2024

Dny geografie 2024 na katedře geografie UJEP: „Krajina absencí …. a hledajících“

Od 11. do 14. listopadu 2024 se uskutečnily akce v rámci Dnů geografie na katedře geografie Přírodovědecké fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem se zastřešujícím tématem „Krajina absencí …. a hledajících“. Festival se konal pod záštitou rektora UJEP doc. Jaroslava Koutského, děkana PřF UJEP doc. Michala Varady a předsedy Severočeské pobočky ČGS doc. Jana D. Bláhy. Pro tiskovou zprávu pan děkan Varady uvedl: „Jsem velmi rád, že Přírodovědecká fakulta UJEP může zaštítit konání Dnů geografie 2024, které nabízí příležitost zkoumat krajinu nejen jako geografickou entitu, ale i jako nositelku příběhů, které jsou často neviditelné nebo zapomenuté. Téma letošního ročníku „Krajina absencí … a hledajících“ nás vyzývá k hlubší reflexi nad tím, jak krajina formuje naši identitu a jak ji vnímáme.“ Tímto sdělením doc. Varady výstižně shrnul celé poslání letošního ročníku ústeckých Dnů geografie.

Festival zahájil v pondělí 11. listopadu expertní blok a panelová diskuze, kterou moderovala Veronika Kupková (autorka dokumentárního filmu Generace „N“: Deutschböhme). O paměti a proměnách významů krajiny českého pohraničí, vnímání její historie a hledání nových perspektiv diskutovali dr. Soňa Mikulová, historička emocí z Max-Planck-Institutu v Berlíně, dr. Zdeněk Kučera, historický geograf z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a Tomáš Lindner, zahraniční reportér týdeníku RESPEKT.

Odpoledne bylo určeno zejména zájemcům o studium v zahraničí a představena byla také letošní zářijová expedice studentů do Albánie vedená dr. Michaelou Štěbetákovou z katedry geografie. V sekci Zažij Evropu! studentky a absolventky Romana Dlasková, Jana Rutarová a Markéta Ilková sdílely svoje zkušenosti se studijním pobytem Erasmus a seznamovaly studující s možnostmi, které nabízí jak tento program, tak zapojení do studentské organizace EGEA. Vynikající diplomová práce Romany Dlaskové vznikla právě na studijním pobytu, zahrnovala intenzivní výzkum v řeckých základních školách a rozhovory s tamními učiteli geografie.

V úterý 12. listopadu se pozornost znovu zaměřila na krajinu českého pohraničí, její změny a obnovu. Zdeněk Petr, člen spolku Malečovský rozhled, představil výsledky svého projektu obnovy paměti v části Českého středohoří. Následovala přednáška dr. Zdeňka Kučery o zanikání sídel a jeho významu v proměnách českého pohraničí. Odpoledne proběhla diskuze o procesu revitalizace zaniklých míst na příkladu poutního místa Skoky u Žlutic, kterou moderoval dr. Silvie R. Kučerová z katedry geografie. Hosty byli aktéři spolku Pod Střechou – Jiří Schierl a Petr Linhart – a P. Vladimír Slámečka, rektor Akademické duchovní správy ČVUT v Praze. Večerní program Dnů geografie zpestřil následně koncert Petra Linharta, kytaristy a autora písní nejen o krajině (landscape folk).

Ve středu 13. listopadu byly představeny možnosti digitální rekonstrukce zaniklé krajiny. Mgr. Monika Stará z Centra pro dokumentaci a digitalizaci kulturního dědictví Filozofické fakulty UJEP a dr. Petr Meyer z katedry geografie prezentovali technologické postupy dokumentace a digitalizace krajiny a kulturních památek.

Odpoledne proběhl oblíbený formát „HydePark“, kde se studenti setkali s vedoucím katedry geografie dr. Vladanem Hruškou a diskutovali o studiu na fakultě. Následovalo ocenění letošních nejlepších kvalifikačních prací z oboru Severočeskou pobočkou ČGS.

Ve čtvrtek 14. listopadu pak již tradičně připravila katedra geografie UJEP program pro učitele geografie základních a středních škol. Akce se zúčastnilo na 60 pedagogů nejen z Ústeckého kraje. Zazněly přednášky jak odborné týkající se aktuálních trendů geografie obyvatelstva světa (dr. Krystýna Rybová) a geografie místního regionu (dr. Jan Píša), tak i didaktické týkající se Geografické olympiády (dr. Petr Trahorsch), tandemové výuky (Mgr. Kateřina Krtičková – Základní škola a mateřská škola Bečov) a pomůcek z 3D tisku (dr. Petr Meyer).

V následujícím týdnu v úterý 19. listopadu uspořádal Mgr. Martin Bartůněk z katedry geografie workshop zaměřený na prezentaci výsledků svého dlouhodobého mapování hranic regionů na Severozápadu Čech. Následná debata s aktéry a obyvateli regionu přinesla podnětné myšlenky o významu silných regionálních identit.

Z podkladů organizátorů a tiskové zprávy sestavila Silvie R. Kučerová

 

 

Dny geografie 2024 na Albertově

Na Geografické sekci Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy proběhly ve dnech 13. až 15. listopadu 2024 tradiční Dny geografie. Pro návštěvníky byla připravena řada zajímavých akcí, mezi které patřily odborné či popularizační přednášky, workshopy, výstavy, hry nebo soutěže. Celkem se na Albertově během 3 dnů vystřídalo téměř 600 návštěvníků ze základních či středních škol.  

Tradičně největší zájem byl o aktuální geografická témata, mezi která patřily např. přednášky: Globální oteplování a ledovcové štíty Antarktidy a Grónska: jaký nárůst hladiny moře způsobí a jak rychle? (Martin Margold), Změny klimatu v horských oblastech: Budeme mít i nadále dostatek vody? (Michal Jeníček) či Drony a jejich využití pro ochranu přírody a zemědělství (Lucie Kupková, Lucie Červená, Jakub Lysák) nebo Mileniálové z pohledu demografie (Jitka Slabá).

Příchozí měli dále možnost se zapojit i do řady aktivit. Velký zájem byl o tradiční GEOLAB, což je soubor her a kvízů s geografickou tematikou, dále proběhly workshopy na téma Umíte pracovat s mapou? (Martin Hanus) nebo Cestovatelský kvíz (Tereza Kubištová). Pro zájemce byly také připraveny komentované prohlídky Mapové sbírky.

Děkujeme všem, kteří se na přípravě a průběhu programu podíleli a zároveň zveme všechny, které baví geografie a chtějí lépe rozumět světu kolem nás, na příští ročník, který proběhne v listopadu 2025.

Jakub Jelen